ÜÇ BOYUTLU NESNE DİLİMLEME PROGRAMLARI

Üç boyutlu yazıcılardan ürün çıkarabilmek için ilk aşamada bu ürünün dijital ortamda üç boyutlu olarak tasarlanmış olması gerekir. Dijital ortamda tasarlanan ürün STL formatında kaydedilir ve üç boyutlu yazıcı kontrol programlarına aktarılır. Üç boyutlu yazıcı kontrol programlarında baskısı yapılacak olan ürünün yüzey kalitesi, doluluk oranı gibi istenilen özellikleri ayarlanır. Gereken ayarlar yapıldıktan sonra dilimleme işlemi yapılarak ürün katmanlara ayrılır ve “G kodu” dosyası oluşturulur. Oluşturulan bu dosya ya hafıza kartı aracılığıyla ya da doğrudan bilgisayar bağlantısı ile üç boyutlu yazıcılara aktarılarak ürün baskısı gerçekleşir.

Piyasada markalaşmış üç boyutlu yazıcıların kendine özel tasarımları olan dilimleme ve kontrol programları bulunmaktadır. Bunlardan en sık rastlananları Ultimaker‟in kullanıcıları için ücretsiz olarak sunduğu Cura adındaki dilimleme programıdır. Aşağıda Cura üç boyutlu nesne dilimleme programının ara yüzü görülmektedir.

cura-3d-software

Cura üç boyutlu nesne dilimleme program arayüzü.

Bir diğer kontrol programı ise Makerbot’un tasarlayıp kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu Makerware üç boyutlu nesne dilimleme programıdırAşağıda Makerware üç boyutlu nesne dilimleme programının arayüzü görülmektedir.

Makerware-3d-software

Makerware üç boyutlu nesne dilimleme program arayüzü.