MJF 3D Baskı
MJF 3D Baskı

MJF Nedir?

Multi Jet Fusion (MJF), HP tarafından geliştirilen gelişmiş bir 3D yazdırma teknolojisi türüdür. MJF, termoplastik malzemelerden yüksek detaylı ve dayanıklı nesneler oluşturmak için bir dizi işlemi birleştirir. MJF'in ana özelliklerinden biri, hızıdır. Bu teknoloji, parçaların hızlı bir şekilde oluşturulmasına olanak tanır, bu da prototiplerden nihai ürüne geçiş sürecini hızlandırır.

3D Baskı Hizmeti

Son teknoloji 3D Baskı hizmetimizle hayallerinizi gerçeğe dönüştürün.

MJF Nasıl Çalışır?

 1. 3D Model Oluşturma
  MJF baskı teknolojisi de, diğer 3D baskı teknolojileri gibi, 3D bir modelin oluşturulmasıyla başlar. Bu model, CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımları kullanılarak çizilir. Elde mevcut bir fiziksel nesne varsa, bu nesnenin 3D taraması da yapılarak dijital bir model elde edilebilir.
 2. 3D Modeli Yazdırmaya Hazırlama
  Oluşturulan 3D model, genellikle STL (StereoLithography) veya OBJ (Object) formatlarında dışarı aktarılır.
 3. Malzeme Seçimi
  MJF teknolojisi genellikle naylon veya benzeri termoplastik malzemelerle kullanılır. Kullanılacak malzeme, son ürünün özelliklerini belirler. Farklı termoplastik malzemeler, farklı mekanik ve estetik özellikler sunar.
 4. G-Code Oluşturma
  3D modelin yazıcıda basılabilmesi için G-code adı verilen bir makine dili formatına dönüştürülmesi gereklidir. Bu süreç MJF yazıcılar için de geçerlidir. G-code, 3D yazıcının baskı kafasının hareketlerini ve diğer parametreleri belirler. Bu kod, slicer yazılımları ile oluşturulabilir.
 5. Baskı İşlemi
  G-code oluşturulduktan sonra bu kod, genellikle bir SD kart veya Wi-fi üzerinden 3D yazıcıya aktarılır.

  MJF teknolojisinde, toz yatağı başlangıçta eşit olarak ısıtılır. Ardından, toz parçacıkların seçmeli olarak erimesi gereken yerlerde bir kaynaştırıcı madde püskürtülür ve parça çözünürlüğünü iyileştirmek için konturların etrafına bir detaylandırma maddesi püskürtülür.

  Üretim başlığı toz yatağının yüzeyinden geçerken, püskürtülen malzeme ısıyı yakalar ve eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. Sonrasında baskı tabakası ışık enerjisiyle birleştirilir ve katılaştırılır.
 6. Son İşlem
  Baskı işlemi tamamlandıktan sonra, model genellikle bir dizi son işleme tabi tutulur. Bu işlemler arasında fazla tozun temizlenmesi, yüzey işlemleri (zımparalama, boyama, cilalama vb.) ve daha fazlası bulunabilir. Bu adımlar, parçanın son kullanım gereksinimlerine göre belirlenir.
MJF Çalışma Şekli
MJF Çalışma Şekli

MJF’de Kullanılabilir Malzemeler

MJF mühendislik termoplastiklerinden parçalar üretir. Standart MJF 3D baskı malzemelerimizin listesini aşağıda görebilirsiniz.

Malzeme Açıklama
Naylon 12 (PA 12) Naylon 12, fonksiyonel prototipler ve son kullanım uygulamaları için ideal, mükemmel fiziksel özelliklere ve kimyasal dirence sahip sağlam bir termoplastiktir.
Naylon 11 (PA 11) Naylon 11, bitkisel yağlardan türetilen yenilenebilir malzemelerden üretilen Naylon 12’ye benzer özelliklere sahip bir biyoplastiktir.
Cam katkılı naylon (PA 12 GF) Cam katkılı naylon cam parçaları ile güçlendirilmiştir ve standart naylondan daha yüksek sertliğe ve termal kararlılığa sahip yapıdan oluşturur.

MJF’de Yapılabilecek Ardıl İşlemler

MJF ile üretilen parçaların görünüşünü veya mekanik özelliklerini geliştirmek için ilave ardıl işlemler uygulanabilir.

Gri - Ham Hali
Gri - Ham Hali

Üretilen MJF parçaları tipik olarak gri renktedir ve görünür katmanlar ve toz dokusu olmayan pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

MJF Siyah Boyama
MJF Siyah Boyama

MJF parçaları, sıcak bir renk banyosuna batırılarak siyah renkte boyanır. Renkler yaklaşık 0,5 mm derinliğe kadar ulaşır ve tüm yüzeyleri kaplar.

MJF Kumlama
MJF Kumlama

Parçalar kumlama yöntemiyle yüzeylerdeki pürüzlülük minimuma indirlebilir.

MJF Sprey ile boyama
MJF Sprey ile boyama

MJF parçaları beyaz, siyah veya belirli bir RAL konunda göre sprey uygulaması ile boyanabilir.

İdeal MJF Uygulamaları

Fonksiyonel Prototipler

MJF mukavvemiyetli, kimyasal olarak dayanıklı mühendislik termoplastiklerinden fonksiyonel prototipler üretmek için idealdir.

MJF Parçası
MJF Parçası

Dayanıklılığı orta veya yüksek, görünümü pürüzsüz yüzey ve parça miktarı az olan fonksiyonel prototipleme için kullanılabilir.

Az Adetli Seri Üretimler

MJF, az adetli seri üretimler için ideal bir çözüm sunabilir. 300-500 adet gibi üretimler için enjeksiyon kalıpla rekabet edebilir seviyededir. Plastik üretimlerin dayanıklılığı ve sertliği enjeksiyon kalıba çok yakın ürün üretilmesine imkan verir.

MJF Az Adetli Seri Üretim
MJF Az Adetli Seri Üretim

MJF Teknik Özellikler

Malzemeler PA 12, PA 11, Cam Katkılı PA 12
Boyutsal Doğruluk ± 0,3% (± 0,1 mm alt sınır)
Üretim Boyutları G 380x D 240x Y 380 mm
Katman Çözünürlükleri 0,08 mm
Destek Desteğe ihtiyaç yoktur.
Minimum Duvar Kalınlığı 0,7 mm. Bazı durumlarda 0.5 mm’ye kadar imkan tanır.

MJF Kullanım Alanları

MJF teknolojisinin kullanım alanı çok geniştir. Karmaşık tasarımlar dahil bir çok modellerin üretimi için idealdir. Az adetli seri üretimleri için ve enjeksiyon kalıp kalitesinde üretim mümkündür.

 • Endüstriyle tüketici ürünler
 • Savunma sanayisinde karmaşık fonksiyonel ürünlerde
 • Otomotiv sektöründe
 • Ar-ge Projelerinin geliştirilmesinde
 • Hediyelik eşya sektöründe
 • Hobi amaçlı çalışmalarda
 • Döküm öncesi model oluşturmada
 • Eğitim sektöründe
 • İnşaat ve mimarlık alanında
 • Sağlık sektöründe
 • Enerji sektöründe
 • Girişim projelerinde

MJF Görselleri

3d baskı mjf
3d baskı mjf
3d baskı mjf
3d baskı mjf
3d baskı mjf
3d baskı mjf teknolojisi
hp 3d yazıcı
mjf teknolojisi
MJF-3D Baskı-Arı
MJF-3D Baskı-Arı ve Heykel

Diğer Teknolojilerle Karşılaştırma

Teknoloji Özellikler Avantajlar Dezavantajlar
FDM (Fused Deposition Modeling) Katı, termoplastik malzemeyi ısıtarak ve katman katman bir nesne oluşturmak için ekstrude ederek çalışır. Düşük maliyetli, geniş malzeme yelpazesi, kullanımı kolay Daha düşük çözünürlük ve yüzey kalitesi, destek yapıları gerekebilir
MJF (Multi Jet Fusion) Termoplastik tozu katman katman ekleyerek ve ardından bir ajan ve ısı uygulayarak nesneleri oluşturur. Yüksek hız, geniş malzeme yelpazesi, mükemmel mekanik özellikler Yüksek başlangıç maliyeti, post-processing gerekebilir
SLA (Stereolithography) Bir lazer ışığını bir fotopolimer reçineye odaklar ve katman katman sertleştirerek bir nesne oluşturur. Yüksek çözünürlük ve yüzey kalitesi, geniş malzeme yelpazesi Yavaş baskı hızı, destek yapıları gerekebilir, dayanıklılık FDM veya MJF kadar iyi olmayabilir
ColorJet Termoplastik tozu katman katman ekleyerek ve ardından renkli bir bağlayıcı uygulayarak nesneleri oluşturur. Tam renkli baskılar oluşturabilme Daha düşük mukavemet ve dayanıklılık, yüksek başlangıç maliyeti