Colorjet 3D Baskı
Colorjet 3D Baskı

Colorjet Nedir?

Colorjet teknolojisi renkli üretim yapabilen 3D yazıcılara verilen genel bir isimdir. Colorjet 3D baskı teknolojisi ile renkli figürler veya gerçeğe en yakın maketler üretilebilir. Colorjet teknolojisinde alçı tozuna benzer kumtaşı diye isimlendirilen malzeme ve bu malzemeyi birleştirmeye yarayan bağlayıcı (binder) kullanılır. Üretilen ürünler plastik gibi dayanıklı değildir fakat yüksek detayda ürün üretilebilir.

Colorjet teknolojisinde üretim yapabilmek için bazı temel kurallar vardır. Bu kuralları uygulamak için tasarım konusunda biraz profesyonel olmak yeterlidir.

Colorjet Çalışma Şekli
Colorjet Çalışma Şekli
3D Baskı Hizmeti

Son teknoloji 3D Baskı hizmetimizle hayallerinizi gerçeğe dönüştürün.

Colorjet Nasıl Çalışır?

Colorjet şu şekilde çalışır;

 1. 3D Model Oluşturma
  Colorjet 3D baskı süreci, 3D model oluşturma ile başlar. Bu model, 3D Max, Blender veya benzeri bir tasarım yazılımı kullanılarak çizilebilir. Modelleri çizerken kapalı ve ters yüzey olmayacak şekilde tasarlamak önemlidir. Oluşturulan modelin her bir yüzeyine doku (texture) ataması yapmalısınız. Bu şekilde, renkli çıktıyı elde edebiliriz.
 2. Modeli Renkli Olarak Export Etme
  Modeliniz oluşturulduktan ve doku atamaları yapıldıktan sonra, modeli renkli bir biçimde WRL formatında export ederiz. Bu format, Colorjet teknolojisinin okuyabileceği veri türleridir ve modelin 3 boyutlu bilgisini ve renk bilgilerini taşırlar.
 3. Yazıcıya Gönderme ve Ayarları Yapma
  Export edilen model, Colorjet teknolojisine sahip yazıcının arayüzüne içe aktarılır. Ardından belirli kısıtlamalar dahilinde bazı ayarları yapılır ve model 3D yazıcıya gönderilir.
 4. Baskı İşlemi
  Baskı işlemi, ilk olarak yapı platformunun üzerine ince bir toz tabakası serilmesi ile başlar. Daha sonra mürekkep püskürtmeli nozullar, toz partikülleri üzerinden geçer ve seçici olarak toz partiküllerini birbirine bağlayan bir bağlayıcı maddenin (tutkal) damlacıklarını bırakır. Renkli püskürtme işlemi de bu adımda gerçekleşir. Her bir katman tamamlandığında, yapı platformu bir sonraki katman için aşağı doğru hareket eder ve işlem tüm parça tamamlanana kadar bu şekilde devam eder.
 5. Parçanın Temizlenmesi ve Kurutulması
  Baskı işlemi tamamlandıktan sonra, 3D baskılı parça toz içinde kapsüllenir ve sertleşmesi bırakılır. Daha sonra parça toz haznesinden çıkarılır ve basınçlı hava ile bağlanmamış fazla tozlar temizlenir. Temizlenen parça özel bir solüsyon kullanılarak temizlenir ve renklerinin canlanmasını sağlar. Daha sonra parça tamamen kuruyana kadar bekletilir.
Colorjet 3D Baskı teknolojisi Çalışma Şekli
Colorjet 3D Baskı teknolojisi Çalışma Şekli

Colorjet Yapısı

3D Yazıcı Parametreleri

Colorjet, kullanıcının işlemleri hızla ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilmesi için makine üreticisi tarafından pek çok işlem parametresinin önceden ayarlanmış olduğu bir 3B baskı teknolojisi sunmaktadır. Bu önceden ayarlanmış parametreler, hem kullanım kolaylığı sağlar hem de işlemleri daha hızlı hale getirir.

Katman kalınlığının 100 mikron olması, detaylı ve hassas üretimler için önemli bir özelliktir. Bu sayede, son derece ayrıntılı nesneler bile hassasiyetle üretilebilir. Örneğin, karmaşık tasarımlar ve detay gerektiren parçalar bu özellik sayesinde başarıyla basılabilir.

Colorjet'in diğer 3B baskı işlemlerine göre belirgin bir avantajı, bağlama işleminin oda sıcaklığında gerçekleşmesidir. Bu, termal etkilere bağlı boyutsal bozulmaların (FDM, SLS, DMSL / SLM'de çarpılma veya SLA / DLP'de eğrilme gibi) Colorjet kullanımında sorun yaratmayacağı anlamına gelir. Bu durum, 3B baskı sonuçlarının hassasiyetini ve kalitesini artırır.

Colorjet, destek yapısına ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, çevreleyen toz, parçanın baskı sırasında gereken tüm desteği sağlar (SLS'e benzer bir şekilde). Bu, özellikle genellikle bağlayıcı yapıların kapsamlı kullanımını gerektiren ve çok az geometrik kısıtlamaya sahip serbest biçimli yapıların oluşturulmasına izin verir. Bu, 3B baskı sürecini daha verimli ve esnek hale getirir.

Ayrıca, Colorjet'de parçaların derleme platformuna bağlanması gerekmez. Bu, tüm derleme hacminin kullanılabilmesine olanak sağlar. Bu nedenle, Colorjet düşük ila orta ölçekli parti üretimi için son derece uygundur. Bu özelliği maksimum şekilde değerlendirebilmek için, makinenin tüm yapı hacminin etkili bir şekilde nasıl doldurulacağını düşünmek önemlidir.

Renkli 3D Baskı Teknolojisi

Colorjet, tam renkli 3D baskılı parçaların üretimi konusunda önemli bir rol oynar. Genellikle düşük maliyetli olması nedeniyle, figürler ve topografik haritalar gibi özel ürünlerin 3D baskısında tercih edilir. Bu sayede, her türlü renkte ve detayda modeller basmak mümkün hale gelir.

Tam renkli modellerin üretimi, genellikle kumtaşı tozu veya PMMA tozu gibi özel malzemeler kullanılarak gerçekleştirilir. Baskı sürecinde, ana baskı kafası önce bağlayıcı maddeyi püskürtürken, ikincil yazdırma kafası renkli bir mürekkebi püskürtür. Bu mürekkepler, farklı renklere sahip olup, 2D mürekkep püskürtmeli yazıcıya benzer şekilde çok geniş bir renk dizisi üretmek için birleştirilebilir.

Parçaların mukavemetini ve renklerin canlılığını arttırmak amacıyla, baskıdan sonra genellikle siyanoakrilat (süper yapıştırıcı) veya farklı bir malzeme ile kaplanır. Bu işlemden sonra, mukavemet ve renk görünümünü daha da geliştirmek için ikincil bir epoksi tabakası da eklenebilir.

Yine de, bu ekstra adımlarla bile tam renkli 3D baskı parçaları genellikle kırılgandır ve bu nedenle fonksiyonel uygulamalar için önerilmezler. Bu durum, 3D baskı projelerinde dikkate alınmalı ve uygun malzeme ve baskı teknikleri seçilmelidir.

Colorjet Renkli Baskı Örneği
Colorjet Renkli Baskı Örneği

Colorjet’te Kullanılabilir Malzemeler

Malzeme Artıları Eksileri
Kumtaşı Tam renkli işlevsel olmayan modeller Çok Kırılgan

Colorjet’de Yapılabilecek Ardıl İşlemler

Colorjet üretiminin ardından ardıl işlemler yapmak mecburidir. Toz bulutu içerisinde üretilen parçalar püskürtmeli hava ile temizlenir. Ardından parçanın şekline göre zımpara veya fırça ile temizlenir. Yapıştırıcı türevi malzeme üzerine dökülerek daha dayanıklı hale getirilir. Bu işlem aynı zamanda parçanın renklerinin canlanmasını sağlar.

Colorjet Avantajları ve Sınırları

Colorjet teknolojisinin avantajları ve sınırları şöyle özetlenebilir;

 • Colorjet, gerçeğe çok yakın görsel renklerin üretilmesine imkan sağlar.
 • Desteksiz üretim sayesinde karmaşık yapıdaki birçok parça üretilebilir.
 • Yüksek detay ve renkte tarama yapılan 3D figürlerin üretimini sağlar.
 • Mimari maketler, fuarlar ve görsel ürünler için ideal çözüm sunabilir.
 • Destek gerektirmediği için parça başına maliyet düşüktür.
 • Aynı anda birden çok üretim yapabilir.
 • Parçalar kırılgan olup, dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Üretilen parçalar genellikle fonksiyonel değildir. Kırılganlık sebebiyle hareketli parçaların fonksiyonelliği genellikle sağlanamaz.
 • Bazı riskleri barındırdığı için maliyeti yüksek olabilir.

Colorjet için Temel Kurallar

 • Colorjet çok kırılgandır ve yalnızca görsel amaçlar için uygundur.
 • Üretime uygun tasarım yapmak için ekstra tasarım bilgileri gerekir.

Colorjet Kullanım Alanları

Colorjet 3D baskı teknolojisi, çeşitli uygulama alanları ve endüstriler için önemli fırsatlar sunar. Bu teknoloji, nihai kullanıcılar ve tasarımcılar için karmaşık ve ayrıntılı tasarımları kolayca gerçeğe dönüştürme yeteneği sayesinde benzersiz bir değer önerisi sunar. İşte Colorjet 3D baskı teknolojisinin kullanılabileceği bazı sektörler:

 • Endüstriyle tüketici ürünlerinin önizlemesinde
 • Reklamcılık sektöründe
 • Ar-ge Projelerinin geliştirilmesinde
 • Hediyelik eşya sektöründe
 • Hobi amaçlı çalışmalarda
 • Döküm öncesi model oluşturmada
 • Eğitim sektöründe
 • İnşaat ve mimarlık alanında
 • Sağlık sektöründe

Colorjet Görselleri

Tesis Maketi
Tesis Maketi
Tersane Maketi
Tersane Maketi
Fabrika Maketi
Rölyef 3D Baskı
Renkli 3D Baskı
Mimari Maket
Mimari Maket
Mimari Maket
Mimari Maket
maket
Barış Manço Biblo
3D Baskı
3D Baskı Maket Ev
3D Baskı Maket Ev
3D Baskı Maket Stad
3D Biblo
3D Baskı Colorjet Biblo Örnek
3D Baskı Colorjet Örnek

Diğer Teknolojilerle Karşılaştırma

Teknoloji Özellikler Avantajlar Dezavantajlar
FDM (Fused Deposition Modeling) Katı, termoplastik malzemeyi ısıtarak ve katman katman bir nesne oluşturmak için ekstrude ederek çalışır. Düşük maliyetli, geniş malzeme yelpazesi, kullanımı kolay Daha düşük çözünürlük ve yüzey kalitesi, destek yapıları gerekebilir
MJF (Multi Jet Fusion) Termoplastik tozu katman katman ekleyerek ve ardından bir ajan ve ısı uygulayarak nesneleri oluşturur. Yüksek hız, geniş malzeme yelpazesi, mükemmel mekanik özellikler Yüksek başlangıç maliyeti, post-processing gerekebilir
SLA (Stereolithography) Bir lazer ışığını bir fotopolimer reçineye odaklar ve katman katman sertleştirerek bir nesne oluşturur. Yüksek çözünürlük ve yüzey kalitesi, geniş malzeme yelpazesi Yavaş baskı hızı, destek yapıları gerekebilir, dayanıklılık FDM veya MJF kadar iyi olmayabilir
ColorJet Termoplastik tozu katman katman ekleyerek ve ardından renkli bir bağlayıcı uygulayarak nesneleri oluşturur. Tam renkli baskılar oluşturabilme Daha düşük mukavemet ve dayanıklılık, yüksek başlangıç maliyeti