telekomunisyon 3d baskı

TELEKOMÜNİKASYON İÇİN 3D BASKIYI NASIL KULLANABİLİRİZ?

Telekomünikasyon her an yanımızdadır. Telefonlarımızdan, WIFI’lerden, toplu taşıma araçlarından uzay araştırmalarına, dünyadaki insanların birbirine bağlanmasını sağlar. Bu teknolojinin ne kadar yaygın kullanıldığı göz önüne alındığında, iyileştirmeler için her zaman yer vardır. Daha hızlı internete, daha iyi bağlantıya ve gelişmiş cihazlara olan ihtiyacımız hiç bitmiyor. Katmanlı Üretim telekomünikasyonu iyileştirebilir mi?
3D baskı, düşük hacimli üretim için mükemmeldir. Yeni tasarım çözümlerine ve dolayısıyla daha az malzeme israfına olanak sağladığı için maliyetleri düşürür. 3D teknolojilerini kullanmak, geleneksel üretim tekniklerinden çok daha hızlıdır ve yeni bileşenler dakikalar içinde basılabilir. Bu, ürünlerden daha hızlı kullanmaya ve faydalanmaya başlayabileceğiniz anlamına gelir. 3D baskı tamamen işlevsel, yüksek kaliteli ve hatta iletken parçalar üretme yeteneğine sahiptir. Bu yenilikçi teknolojiyi kullanan telekomünikasyon devleri için faydaları nelerdir?

ORANGE’DAN 3D BASKI İLE EKO BAĞLANTI

3d baskı rüzgar enerjisi
Orange, 18 milyon sabit genişbant müşterisine ve 200 milyon mobil müşteriye iletişim hizmeti veren telekomünikasyon sektöründe bir Avrupa lideridir! Bu sayılarla her zaman en iyi hizmeti sağlamak ve geliştirmeye devam etmek büyük sorumluluk getirir. Bu nedenle Orange, Katmanlı Üretim ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya başladı. Eko 3D baskıyı kullanmayı tam olarak nasıl planlıyor?
3D baskı sayesinde, bağlantı kalitesini artırmak ve yalıtılmış alanlara teslim etmek mümkün hale geldi. Bıraktığımız ekolojik ayak izni göz önünde bulundurarak, Orange, 3D basılı bileşenlerle yapılmış rüzgar türbinleri gibi yeni güç kaynakları geliştiriyor. Küçük türbinler verimliliği artırabilir ve mobil bağlantı performansını optimize edebilir, ancak toplu üretim için pahalıdır. 3D baskının bıçak üretmek için kullanılması, Orange ‘ın maliyetleri düşürmesini ve hizmetlerini gerçekten iyileştirmesini sağlar.

AIRBUS: DAHA GÜVENLİ UÇUŞ İÇİN

3d baskı airbus
En büyük uçak üreticilerinden biri olan Airbus’ın telekomünikasyon endüstrisi ile nasıl ilişkili olduklarını sorguluyor musunuz? Bildiğiniz gibi, uçaklar yer istasyonları ile telsiz yoluyla iletişim kuruyor. Ve bu tam olarak üretim uçaklarının telekomünikasyon endüstrisi ile bağlantı kurduğu yerdir. Airbus, bir süredir 3D baskı ile üretim sistemlerini geliştiriyor, bu yüzden bu sefer de bu yenilikçi teknokojiye yönelmeleri şaşırtıcı değil.
Airbus, radyo frekansını artırmak, uçakla uçarken çok önemli olan istenmeyen sinyalleri filtrelemek ve telsiz uyduları için metal 3D baskı dalga kılavuzlarına yatırım yaptı. Katmanlı Üretim’in uydu bileşenlerini üretmeye getirdiği en büyük fayda kütlenin azaltılmasıdır. Bu, sektörde çok önemli bir avantaj olarak görülüyor. Kütlenin azaltılması, daha düşük maliyetlere yol açar. Aynı zamanda, tasarıma yapılan iyileştirmelerin geleneksel üretim yöntemleriyle elde edilmesinin zorluğu da bilinir.

3D BASKI İLE MIMO TEKNOLOJİSİ

3d baskı uydu
Yeni bir 3 boyutlu basılmış anten, dört Chineses okulundan araştırmacılar tarafından incelenmiştir. Xi’an Jiaotong Üniversitesi, Çin Elektronik Teknolojisi Grubu Şirketi 54. Araştırma Enstitüsü, Havacılık Bilgi Uygulamaları CETC Anahtar Laboratuvarı ve Minzu Uluslar Üniversitesi yenilikçi 3D baskılı MIMO antenleri geliştirdiler. MIMO, gelişmiş performans için radyo iletimini çoğaltabilen Multi-Input Multi-Output antenler için kısadır.
Cihazlar farklı bileşenleri içerir ve son derece hassas olmak zorundadır. Hangi faktörler bu faktörleri birleştirebilir? Katmanlı Üretim tabii. Araştırmacılar, bu antenlerin üretim sürecini nasıl hızlandıracağı konusunda bir fikir edindiler. Yüksek çözünürlüklü stereolitografi 3D yazıcıyla, sadece 30 dakikada çok hassas antenler üretildi. Antenler, 17*27.2*27.2 mm boyutlarındadırlar. 3D baskı sayesinde hızlı, en yüksek hassasiyetle ve tamamen işlevsel olarak üretildiler. Antenler, iletken özellikleri sağlayan, ancak aynı zamanda frekans özelliklerini de geliştiren ışığa duyarlı bir reçine ile 3 boyutlu olarak basılmıştır.

TELEKOMÜNİKASYON İÇİN 3D BASKIDA SIRADA NE VAR?

Gördüğünüz gibi, Katmanlı Üretim teknolojileri sayesinde bu sektörde zaten büyük bir gelişme var. Performansı geliştirmek için 3D baskılı rüzgar türbini kanatları, son derece hassas telekom uyduları, parçaları veya uçaklarda radyo iletişimi olsun, 3D baskı büyük bir etki yaratıyor. Her gün kaç tane 3D baskılı parça ile karşılaştığımızı ve arama, internette gezinmek veya işe gidip gelmek gibi gündelik görevlerimizi ne kadar geliştirdiklerini bile bilmiyoruz.
Henüz telekomünikasyon endüstrisi lideri olmasanız bile, üretiminizi 3D baskı ile geliştirmeye başlayabilirsiniz!