3d baskı paralimpik sporcu

PARALİMPİK SPORCULARA YARDIMCI OLMAK İÇİN 3D BASKI!

3D baskı ve spor harika bir ikili oluyorlar! Gerçekten de, spor ve sporcular için 3D baskılı ekipman büyük bir avantaj olabilir. Ancak Katmanlı Üretim’in paralimpik sporculara da fayda sağlayabileceğini biliyor musunuz?  Spor deneyimlerini geliştirmelerini sağlamak ve donanımlarına değil sadece performanslarına odaklanarak tüm kapasitelerini ortaya çıkarmalarına izin vermek onlar için daha ilginç olabilir.  Paralimpik sporculara yardımcısı olmak için 3D baskının nasıl kullanılacağını görelim!

3D BASKI SPOR MALZEMELERİ ÜRETMEK İÇİN NEDEN MÜKEMMELDİR?

Özelleştirme:

3D baskı hakkında biraz bilginiz varsa, kesinlikle bu teknolojinin en büyük avantajlarından birinin özelleştirme olduğunu biliyorsunuz! Bunu bilmiyorsanız,  size bu inanılmaz yararlı avantaj hakkında daha fazla bilgi verelim.
Katmanlı Üretim’i kullanmaya başlarken, ihtiyaçlarınıza ve sektörünüze uyarlanmış bir 3D modelleme yazılımı kullanarak bir 3D model oluşturmaya başlamanız gerekecektir. Bu 3D program, yazdırmak istediğiniz 3D parçayı tasarlamanızı sağlar. Mesele şu ki, bu tür programlarla, özel yapım bir cihaz yapma imkanı bularak istediğiniz 3D modelini yaratma şansına sahip olacaksınız.
3D baskı, herhangi bir sektör için özel parçalar oluşturabilme yönünden mükemmel bir yoldur ve şimdi görebileceğimiz gibi, spor bir istisna değildir. Bu yüzden bu imalat tekniği, “Ölçüye Göre Yapılmış”, spor malzemeleri söz konusu olduğunda oldukça ilginç hale gelebiliyor. Bu, özellikle paralimpik sporcular için uyarlanmış donanıma ihtiyaç duyan, engelliliği unutabilmelerine ve sadece yaptıkları şeylere odaklanmalarına yardımcı olmak için geçerlidir!
Bu, Katmanlı Üretim’in tıbbi sektörde giderek daha fazla kullanılmasının bir nedenidir. Tamamen hasta morfolojisine ve tüm özelliklerine uyarlanmış özel yapım cihazlar ve protezler oluşturmak için harika bir yoldur!

3D BASKI İLE DÜŞÜK HACİMLİ PARÇA OLUŞTURMA İMKANI

3D baskının bunun gibi bir proje için harika bir çözüm olmasının bir başka nedeni de, teknolojisinin düşük hacimli parçalar yaratmaya izin vermesidir.
Geleneksel üretim teknikleri genellikle yüksek miktarda parça oluşturmak için kullanılır. Dijital üretim ile küçük partiler üretebilir ve toplu özelleştirmeye erişebilirsiniz!

SPOR PROJELERİNİZ İÇİN NEDEN 3D BASKIYI DÜŞÜNMEYE BAŞLAMALISINIZ?

Spor malzemeleri için bir üretim yöntemi mi arıyorsunuz?  3D baskıyı hiç düşündünüz mü? Söylememiz gereken tek şey şudur: Yapmamanız için önünüzde hiçbir engel yok!
Malzeme kataloglarına bakarak, size uygun bir 3D baskı malzemesi bulmalısınız. Kauçuk benzeri bir malzemeye mi ihtiyacınız var? Hafif esnek bir plastik mi? Ya da daha emniyetli bir şey yaratmak için daha güçlü bir şey? Örneğin, kask tasarımı CLIP(DLS) teknolojisi kullanılarak, futbol ekipmanları imalatında lider olan Riddell tarafından tasarımı optimize etmek ve daha hafif kasklar elde etmek için geliştirilmiştir.
3D baskı da üretmekte olduğunuz ekipmanı optimize etmenize yardımcı olabilir.  Bir deneyin ve size uygun 3D baskı uzmanlarıyla iletişime geçin. Projeniz için en iyi çözümü bulacaklardır!

TETRAPLEJİK BİR SPORCUNUN VE ONUN 3D BASKILI EKİPMANININ HİKAYESİ

Az önce söylediğimiz her şeyi göstermek için harika bir örnek! Bu bir Fransız paralimpik sporcunun hikayesi: Florian Jouanny
Florian Jouanny tetraplejiktir ve aslınsa Ironman Triatlon’unu bitiren ilk tetraplejik atlettir. Fakat felç nedeniyle el ve kolunun tutamaçları kavrama mücadelesi devam ederken hala önemli bir sorunu vardı. 3D baskının büyüsünü yarattığı yer de burasıdır.

 

fonksiyonel model 3D baskı

 

Katmanlı Üretim, Athletics 3D’nin yardımıyla 3D baskılı özel bisiklet kulplarını tasarladı. Bu bisiklet kulpları, sporcunun elleri yardımı ile enerjiyi güçlendirerek ve bisikleti sürmek için kullandıkları güç oranını artırarak sporcuya yardımcı oluyor. Bu, sporcunun pedal gücünü optimize ediyor.
Katmanlı Üretim, spor açısından projeler oluşturmak için bir çok imkan sunan etkili bir araçtır. Tüm sporcular için en iyi ekipmanı sağlar. Çünkü bu teknoloji özellikle performanslarına odaklanmalarına yardımcı olmak için herkese uyarlanmış cihazlar oluşturmayı mümkün kılar.