Kiosk Yazılımı Nedir?

Kiosk yazılımı dokunmatik monitör, akıllı televizyon veya akıllı projektörler içerisine özelleştirilmiş kullanım amacıyla yerleştirilmiş özel yazılımlardır. Kiosk yazılımları genellikle endüstriyel monitörler ile ve 7/24 çalışmak üzere bilgilendirme amaçlı yazılırlar. Kiosk yazılımı tasarlanan uygulama için aygıtları kitler ve başka bir amaç için kullanılmasının önüne geçer. Böylelikle toplu taşıma alanları, alışveriş merkezleri veya topluluk içeren özel alanlar için etkileşimli ideal çözümdür.

KİOSK UYGULAMALARI

Kiosk uygulamaları genellikle toplu alanlarda bilgilendirme ekranı olarak interaktif etkileşim için kullanılır. Kiosk uygulamalarının bazı kullanım alanları aşağıda verilmiştir.

  • Toplu ulaşım araçlarında insanları yönlendirmek, bilgilendirmek amaçlı
  • Havalimanlarında bilet alma veya yönlendirme amaçlı
  • Müzelerde bilgilendirme ve hafızalarda kalıcılığı sağlayan bilgileri aktarmak için
  • Mağazalarda ürün hakkında daha detaylı bilgi veya görsel reklam amaçlı
  • Şehir merkezlerinde bilgilendirme ve yönlendirme amaçlı
  • Kamu kurum ve kuruluşlarda hizmet vermek amaçlı
  • Tiyatro, sinema veya konserlerde bilgi ve işlemler için

Kiosk Yazılımı için Teklif İsteyin


KİOSK DONANIMLARI

Kiosk donanımları genellikle bir veya iki bileşenden oluşur.

Monitör: Kisok yazılımlarını interaktif şekilde çalıştırmak için olmazsa olmaz donanımdır diyebiliriz. Monitör sayesinde insanlar ile etkileşim sağlanır. Bu monitörler genellikle kapasitif, rezistif veya kızıl ötesi gibi teknolojik özelliklere sahip şekilde kullanım amacına ve monitör büyüklüğüne göre tercih edilebilir.

Bilgisayar: Eğer monitör bütünleşik olarak bilgisayar içermiyorsa kisok yazılımını koşmak için harici bir bilgisayar tercih etmek gerekir. Bu bilgisayar genellikle endüstriyel bilgisayarlardır ve 7/24 çalışacak şekile seçilir. Ayrıca aşırı ısınmaya karşı soğutucu özelliği olması gerekmektedir. Bilgisayar seçilirken özelleştirilmiş kiosk yazılımın amacı iyi bilinmelidir. Bu yazılım basit resim geçişleri yapması için tasarlanmış olabileceği gibi yüksek 3D grafik uygulamaları içinde tasarlanması gerekiyor olabilir.

Kabin: Kuşkusuz toplu alanlar için kisok bileşenlerini korumak gerekmektedir. Kullanılan donanımlara uygun olarak tasarlanmış kabinler üretilmelidir.


Kiosk Yazılımı için Teklif İsteyin