kanser 3d yazıcı

KANSERİ TEDAVİ ETMEK İÇİN 3D BASKILI SÜNGER!

Kemo ilaçlarını emmek için 3D baskılı bir sünger… Sizin için imkansız mı geliyor? 3D baskı teknolojisi şu anda tıp endüstrisinde, testlerden 3D baskılı organlara kadar gerçekten devrim yaratıyor. Bugün Katmanlı Üretim’in kanseri iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini göreceğiz. Kanser tüm dünyada birçok insanın hayatını etkiliyor, ama ya iyileşmesi için yeni bir yol yoldaysa?
Bakalım, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve 3D baskılı bir süngerin materyal olarak kullanıldığı bu yeni projenin, kemoterapinin verimliliğini değiştirip değiştirmeyeceğini görelim!

Kanser: Hala karmaşık olan bir iyileşme yolu

Yeni bir şey değil, kemoterapi oldukça zor bir süreçtir ve hemen hemen tüm hastalar için tehlikeli olabilir. Gerçekten de kemoterapi; kusma,kalp yetmezliği dahil olmak üzere aslında zehirli olan ilaçlar kullanılarak tedavi edilmektedir ve güçlü ikincil etkilere sahiptir.
Çoğu zaman,  kemo hastanın vücuduna enjekte edilir ve kanser bölgesine ulaşır.  Ancak, yalnızca ilacın diğer organlardan geçmesi gibi değildir. Kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak için basit bir doz yeterlidir, fakat hastanın diğer organlarında başka bir hasara neden olabilir. Çözüm, kanser tedavisinin toksik etkilerini azaltabilir.

3D BASKILI SÜNGER KANSERİ İYİLEŞTİRMEYE NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

Kemoterapinin Yan Etkilerinden Kaçınma:
Fazla ilacı emmek için kan dolaşımına süngerler yerleştirmek suretiyle bir deney geliştirilmiştir. San Francisco ‘daki Kaliforniya Üniversitesi’nde bir nöroradyolog olan Steve Hetts tüm bu çalışmaları başlattı. Test ve prototip oluşturmak için mühendislerle birlikte basılmış 3D sünger projesini geliştirdi.
Bu deney yakın zamanda domuzlar üzerinde test edilmiştir ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 3D basılı sünger küçük ve silindiriktir. Tümörün yakınındaki bir damar içine yerleştirildiğinde, bu küçük cihazın rolü, ilacı vücuda girmeden önce emmektir. Bu şekilde ilaç ancak aktif olması gereken yerde, tümörün yanında aktif olabilir ve diğer organları zehirlemez.
Böyle bir işlem, ilacın vücutta yayılmasını durdurarak kemoterapinin yan etkilerinin çoğundan kaçınılmasını sağlayabilir.
3d yazıcı tümör

NEDEN 3D BASKI KULLANILDI?

Katmanlı Üretim’in medikal sektör için birçok faydası vardır. Bu teknolojinin bu sektör için en büyük avantajlarından biri, hastanın morfolojisine ve sorunlarına mükemmel bir şekilde uyarlanmış özel yapım nesneler yaratmaya izin vermesidir.
3D baskı, hasta damarlarına mükemmel şekilde uyan bir sünger oluşturmaya izin vererek daha küçük bir ölçekte yazdırmak için kullanılabilir. Özelleştirilmiş silindirik sünger, ilacı emici bir polimerde kaplanmış bir iç ızgaraya sahiptir ve hedeflenen enfekte olmuş organdan kan taşıyan bir damar içine yerleştirilir.
Sonuç olarak, domuzlarda yapılan ilk testlerde, cihaz, hastanın organizmasına verilen ilaç miktarının %64 oranında azaltılmasını sağlamıştır. İlacın infüzyonundan önce, araştırmacılar 3D baskılı süngeri infüzyon bölgesinden birkaç santimetre uzağa yerleştirdi. Bu şekilde kemoterapinin ajanı, doksorubisin, tamamen vücuda yayılmadı.
Eğer bu işlem insanlar üzerinde kullanılsaydı şüphesiz ki süreç tam olarak aynı olurdu. İlk testlerin başarısı ile ilgili olarak, bu 3D baskılı sünger gerçekten ümit verici görünüyor ve tıp alanında büyük bir geleceği olduğu düşünülüyor. Bu işlem, özellikle agresif tümörler için daha büyük ilaç dozlarının enjekte edilmesine bile izin verebilir. Ayrıca, şu an için, bu 3D basılı cihaz karaciğer kanserini tedavi etmeye yardımcı olmak için yapılmıştır, ancak birçok farklı tümör ve hastalık tedavisinde de uygulanabilir.