100 kat hızlı 3D Yazıcı

3D YAZICILARIN NASIL DAHA HIZLI ÇALIŞTIĞINI MI MERAK EDİYORSUNUZ? IŞIKLA!

3D yazıcılar, düşük hacimli üretimler için mükemmel bir çözümdür. Aynı zamanda 3D yazıcılar pahalı kalıplar gerektirmez ve ürünlerinizi geliştirmek için size yeni tasarım özgürlüğü sunar. 3D yazıcılar kısa sürede oldukça karmaşık, doğru ve tamamen işlevsel parçalar üretebilir. Peki ya üretim süreci daha hızlı olursa?
3D yazıcılar, nesnelerin hafif olmasına ve daha az malzeme israfı oluşturmasına olanak sağlayan üretim için tasarım çözümleri sunar. Bu faktörler ayrıca daha uygun maliyetlidir. Sadece bu değil,  aynı zamanda 3D yazıcılar üretimi plastik,  metal ve reçineler dahil onlarca malzeme sunmaktadır.
100 kat hızlı 3D Yazıcı 2

MICHIGAN ÜNİVERSİTESİNDEN IŞIK İLE 3D YAZICI

Michigan Üniversitesinden araştırmacılar “gerçek 3D yazıcı” geliştirdiklerini iddia ediyorlar. Kimya mühendisinin yardımcı Doçenti Timothy Scott,  “Geleneksel yaklaşımları kullanarak, yüzlerce makinen olmadıkça bu gerçekten mümkün değil.”  yorumunu yaptı. Scott bunu değiştirmeye karar verdi ve Mark Burns ile birlikte proje üzerinde çalışmaya başladı.
Araştırmacılar reçine 3D yazıcısına odaklandı. Mevcut yöntem, her katmanı UV ışığı ile sertleştirerek ince reçine elde etmek için son derece hassas parçalar üretebilen makinelerden oluşuyor.
Sonuç olarak,  Burns ‘ün “Bu,  şimdiye kadar yapılmış ilk gerçek 3D yazıcılardan biri.” olarak tanımladığı gibi yeni bir 3D yazıcı oluşturuldu. Bu 3D yazıcı, sıvı reçineyi iki ışık sayesinde daha hızlı bir üretim için yeni ve yenilikçi bir şekilde sertleştirir. Bu işlemde gerekli olan iki ışığın biri reçineyi katılaştırırken bir diğeri ise geri kalanının sıvı kalmasını sağlar.
Araştırmacılar ayrıca pencerede katılaşma konusunu da ele aldılar. Şu anda, 3D yazıcılar bir reçine katmanını daha sert hale getirmekte, daha sonra oksijen bir pencereden geçirilmektedir. Reçine içinden geçmekte ve katılaşma işlemini, 3D yazıcılı nesnenin bir katmanını çıkarmaya izin veren ince bir sıvı reçine tabakası bırakarak durdurmaktadır. Bu yöntemlerle üretilen parçalar oldukça kırılgandır. Dahası,  küçük bir oksijen penceresi boyutu ve reçinenin akma kıvamı ile sınırlıdır.
Michigan, geliştirme ve daha dayanıklı parçalar üretme konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Ön görülen o ki, ek güçlendirici bileşenler ile daha kalın reçineler kullanılacaktır. Ayrıca,  katmanlar arasındaki yüzey parçalarının pozitif yönde etkilenerek daha dayanıklı nesnelerin üretilmesi bekleniyor.  Bütün bunlar göz önüne alındığında, üretimin geleneksel yöntemlerden 100 kat daha hızlı olduğunu söylemeye gerek yok!