Fdm 3d baskı, Eriyik Dökerek Modelleme (FDM) tekniğinde termoplastik filament (lif) yazıcının bir bölmesinde eritilip ardından ince bir sıcak uçtan çıkartılır, obje bu eritilmiş liflerin bir önceki katmana soğutucu ile anında soğutulup bağlanmasıyla oluşturulur. Burada görülen işlem sıcak silikon tabancasının bir benzeridir. Teknoloji gelişmesine rağmen diğer tekniklere göre katmanlar daha belirgindir, fakat termoplastiklerin mekanik özellikleri, 3d baskısı yapılan objeyi sağlam kılar.

FDM 3d yazıcılarda çoğunlukla ABS(Akrilonitril bütadien stiren), PLA (Polilaktik asit – organik maddelerin geri dönüşümü ile üretilen bir tür plastik) gibi termoplastikler kullanılmaktadır. Toz halinde ahşap, metal, seramik benzeri maddelerin termoplastik bağlayıcılarla karıştırılıp bazı kompozit malzemeler ayrıca geliştirilmiştir. Doğrudan metal filament kullanılan deneysel yöntemler de bulunmaktadır.

 Bu tekniğin ayrıntılı 3d baskı süreci şöyledir:

Bu proseste bir plastik veya mum malzeme parçanın kesit geometrisini izleyen bir nozul içinden ektrüzyon edilir. Model malzemesi ince plastik tel (filament) şeklindedir. Bazen filament yerine hazneden beslenen plastik granül de kullanmaktadır. Nozul, termoplastiği ergime noktasının hemen üzerindeki bir sıcaklıkta tutmaya yarayan bir ısıtıcı eleman içerir ve böylece plastik kolayca nozul üzerinden akar ve bir katman oluşur. Plastik nozuldan aktıktan sonra aniden sertleşir ve aşağıdaki katmana yapışır. Bir katmanın yapımı tamamlandıktan sonra platform aşağıya iner ve ekstrüzyon nozulu diğer katmanı inşa eder. Katman kalınlığı ve düşey boyut hassasiyeti ekstrüz- yon nozulunun çapına bağlıdır. Bu çap 0.178 mm ile 0.356 mm arasında değişir. XY düzleminde 0.025 mm çözünürlüğe ulaşılabilir.

Bu teknikte obje boşluk içerisinde basıldığından genellikle zemine 45 dereceden küçük ters açılarda, çıkıntı formlarda destek yapılarına gerek duyulmaktadır. Kimi zaman bu destek yapıların üretilmesi için farklı bir malzeme kullanılan ikinci bir sıcak uç bulunmaktadır. Aynı zamanda uçlar artırılarak bazı yazıcılarda renk karışımı sağlanabilmektedir.

Fdm 3d baskı hizmeti almak için buraya tıklayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

FDM 3d yazıcı nasıl çalışır?

 

FDM 3d Baskı Örneği

FDM 3d Baskı Örneği