Arttırılmış Gerçeklik – AR Nedir?

Arttırılmış gerçeklik (AR), gerçek dünyada bulunan nesnelerin, bazen görsel, işitsel, dokunsal ve koku alma da dahil olmak üzere birden fazla duyusal yöntemle bilgisayar tarafından üretilen algısal bilgilerle geliştirildiği gerçek dünya ortamının etkileşimli bir deneyimidir. AR, üç temel özelliği karşılayan bir sistem olarak tanımlanabilir: Gerçek ve sanal dünyaların bir kombinasyonu, gerçek zamanlı etkileşim ve sanal ve gerçek nesnelerin doğru 3D kaydı. Üst üste binen duyusal bilgiler yapıcı (yani doğal çevreye katkı maddesi) veya yıkıcı (yani doğal çevrenin maskelenmesi) olabilir. Bu deneyim, fiziksel çevreyle kusursuz bir şekilde iç içe geçer. Böylece gerçek çevrenin sürükleyici bir yönü olarak algılanır. Bu şekilde artırılmış gerçeklik kişinin devam eden gerçek bir dünya ortamı algısını değiştirirken, sanal gerçeklik kullanıcının gerçek dünya ortamını simüle edilmiş bir ortamla tamamen değiştirir.


Arttırılmış Gerçeklik – AR Projeniz için iletişime geçin!


Arttırılmış Gerçeklik – AR Kullanım Alanları

Arttırılmış gerçeklik teknolojisi bir çok sektör için kullanılabilir durumdadır. Aşağıdaki bazı sektörleri görebilirsiniz.

Arkeoloji

AR arkeolojik araştırmalara yardımcı olmak için kullanılabilmektedir. AR, arkeolojik özellikleri modern peyzaj üzerine genişleterek, arkeologların mevcut yapılardan olası saha konfigürasyonlarını formüle etmelerine izin verir. Bilgisayar tarafından üretilen harabeler, binalar, manzaralar ve hatta eski insan modelleri erken arkeolojik AR uygulamalarına geri dönüştürülmüştür. Örneğin, VITA (Arkeoloji için Görsel Etkileşim Aracı) gibi bir sistemin uygulanması, kullanıcıların evlerinden çıkmadan anında kazı sonuçlarını hayal etmelerini ve araştırmalarını sağlamaktadır.

Mimari

AR, bina projelerinin görselleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bir yapının bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler fiziksel bina inşa edilmeden önce bir mülkün gerçek hayattaki yerel görüntüsünün üzerine bindirilebilir. AR, bir mimarın çalışma alanında da kullanılabilir ve 2D çizimlerin animasyonlu 3D görselleştirmelerini gerçekleştirebilir. Mimari görselleştirme AR uygulamalarıyla zenginleştirilebilir böylece bir binanın dışını görüntüleyen kullanıcıların duvarlarından sanal olarak görmelerini, iç objelerini ve yerleşimlerini görüntülemelerini sağlar.

Kentsel Tasarım ve Planlama

AR sistemleri, yapılı çevrede tasarım ve planlama için kullanılmaktadır. Örneğin AR, çevre uzmanları tarafından ortak çalışma için masaüstlerine yansıtılan artırılmış gerçeklik haritaları, binalar ve veri akışları oluşturmak için kullanılabilir. Tasarım seçenekleri masada daha yakından ifade edilebilir. 2B haritalar ve 3B modeller gibi geleneksel masaüstü mekanizmalarından daha yakın görünebilir.

Endüstriyel İmalat

AR, imalat operatörünün görüş alanına yerleştirilmiş dijital talimatlarla değiştirmek ve çalıştırmak için gerekli zihinsel çabayı azaltmada kullanılır. AR, makine bakımını verimli hale getirir. Çünkü operatörlere bir makinenin bakım geçmişine doğrudan erişim sağlar. Sanal kılavuzlar, üreticilerin hızla değişen ürün tasarımlarına uyum sağlamasına yardımcı olur çünkü dijital talimatlar fiziksel kılavuzlara kıyasla daha kolay düzenlenir ve dağıtılır. Dijital talimatlar, operatörlerin tehlikeli olabilecek bir ekrana veya el kitabına çalışma alanından bakma ihtiyacını ortadan kaldırarak operatör güvenliğini artırır. Bunun yerine talimatlar çalışma alanına yerleştirilir. AR kullanımı, yüksek yüke sahip endüstriyel makinelerin yakınında çalışan operatörlere, makinenin durumu ve güvenlik işlevleri ile çalışma alanının tehlikeli alanları hakkında ek bilgi vererek operatörlerin güvenlik hissini artırabilir.

E-Ticaret

Arttırılmış gerçeklik (AR), e-ticaret alanında da büyük değişimlerin yolunu açıyor. AR ile fiziksek olarak üretilmiş bir ürünün 3D tarama cihazları veya gerekli şartlarda modellenmiş 3D modelleme teknikleriyle ürünlerin sanal ortama en yüksek gerçeklikte aktarılmasını sağlar.
AR ile eticaret sitesinde beğendiğiniz bir koltuğu evinize yerleştireceğiniz şekilde AR sayesinde yüksek gerçeklikte dolaşabilir veya alışveriş reyon raflarında gezebilirsiniz.

Görsel Sanat

Görsel sanatlarda uygulanan AR, nesnelerin veya yerlerin sanatsal çok boyutlu deneyimleri ve gerçekliğin yorumlarını tetiklemesine izin verir. Artırılmış gerçeklik, müze ziyaretçilerinin galerilerdeki resimleri telefon ekranlarından çok boyutlu bir şekilde görüntülemelerine izin vererek müzelerde görsel sanatın ilerlemesine yardımcı olabilir. New York’taki Modern Sanat Müzesi, sanat müzelerinde görüntüleyenlerin akıllı telefonlarında bir uygulama kullanarak görebilecekleri AR özelliklerini sergileyen bir sergi oluşturdu. Müze, müze resimlerini farklı bir şekilde görüntülemek için müze misafirlerinin Artırılmış Gerçeklik özel galerisinde indirip kullanabilecekleri MoMAR Galerisi adı verilen kişisel uygulamalarını geliştirdi. Bireylerin resimlerle ilgili gizli yönleri ve bilgileri görmelerini ve sanat eserinde de etkileşimli bir teknolojik deneyime sahip olmalarını sağlar.


Arttırılmış Gerçeklik – AR Projeniz için iletişime geçin!


UZAKTAN DESTEK

AR teknolojisi uzaktan destekle eğitimden sağlığa, havacılıktan askeriye kadar bir çok sektör için deneyim oluşturur. Ar teknolojisinin kullanımına ilişkin bazı sektörler.

SOSYAL ETKİLEŞİM

AR, sosyal etkileşimi kolaylaştırmak için kullanılabilir. Talk2Me adlı artırılmış gerçeklik sosyal ağ, insanların bilgileri yaymasına ve başkalarının reklamı yapılan bilgilerini artırılmış bir gerçeklik biçiminde görüntülemesine olanak tanır. Talk2Me’nin zamanında ve dinamik bilgi paylaşımı ve görüntüleme işlevleri konuşmaları başlatmaya ve fiziksel yakınlığa sahip kullanıcılar için arkadaş edinmeye yardımcı olur.

OYUN ENDÜSTRİSİ

Oyun endüstrisi AR teknolojisini benimsedi. AR hava hokeyi, Titans of Space sanal düşmanlara karşı işbirlikçi mücadele ve AR-geliştirilmiş bilardo masası oyunları gibi hazırlanmış iç mekan ortamları için bir dizi oyun geliştirilmiştir. Artırılmış gerçeklik, oyuncularının gerçek dünya ortamında dijital oyun oynamasına izin verdi. Niantic, artırılmış gerçeklik mobil oyunu Pokémon Go’yu yayınladı. Hala oyun sektöründe bir çok gelişme devam ediyor.

ENDÜSTRİYEL TASARIM

AR, endüstriyel tasarımcıların bir ürünün tasarımını ve çalışmasını tamamlanmadan önce deneyimlemelerini sağlar. Volkswagen hesaplanan ve gerçek çarpışma testi görüntülerini karşılaştırmak için AR kullandı. AR, araç gövde yapısını ve motor düzenini görselleştirmek ve değiştirmek için kullanılmıştır. Ayrıca, aralarındaki tutarsızlıkları bulmak için dijital maketleri fiziksel fiziksel maketlerle karşılaştırmak için de kullanılmıştır.

SAĞLIK HİZMETLERİ PLANLAMA, UYGULAMA VE EĞİTİM

Artırılmış Gerçekliğin ilk uygulamalarından biri özellikle cerrahi prosedürlerin planlanmasını, uygulanmasını ve eğitimini desteklemek için sağlık hizmetindeydi. 1992 yılına kadar ABD Hava Kuvvetleri laboratuvarlarında ilk artırılmış gerçeklik sistemlerini kurarken ameliyat sırasında insan performansını artırmak için resmi olarak belirtilen bir hedefti. 2005 yılından bu yana, deri altı damarları filmleyen, damarların görüntüsünü işleyen ve cilde yansıtan kızıl ötesi damar bulucu adı verilen bir cihaz damarları bulmak için kullanılmıştır. AR, cerrahlara savaş pilotunun kafa üstü ekranı tarzında hasta izleme verileri sağlar ve fonksiyonel videolar da dahil olmak üzere hasta görüntüleme kayıtlarına erişilmesini ve bunların üzerine yerleştirilmesini sağlar. AR, annenin rahmindeki fetüsün görüntülenmesini geliştirebilir. Siemens, Karl Storz ve IRCAD, laparoskopik karaciğer cerrahisi için AR’yi alt yüzey tümörlerini ve damarlarını görüntülemek için kullanan bir sistem geliştirdi. Hamamböceği fobi tedavisinde AR kullanılmıştır. Artırılmış gerçeklik gözlükleri takan hastalara ilaç almaları hatırlatılabilir. Artırılmış gerçeklik tıp alanında çok yardımcı olabilir. Bir doktora veya cerraha gözlerini hastadan çıkarmadan önemli bilgiler vermek için kullanılabilir. 30 Nisan 2015’te Microsoft, artırılmış gerçekliğe yönelik ilk girişimleri olan Microsoft HoloLens’i açıkladı. HoloLens yıllar içinde ilerledi ve kızılötesine yakın flüoresan bazlı görüntü kılavuzlu cerrahi için hologramlar yansıtıldı. Artırılmış gerçeklik ilerledikçe, sağlık hizmetlerinde artan uygulamalar yerini bulur. Artırılmış gerçeklik ve benzer bilgisayar tabanlı yardımcı programlar tıp uzmanlarını eğitmek için kullanılmaktadır.

UÇUŞ EĞİTİMİ

Pilot öğrencilerine bir uçağın nasıl kullanılacağını öğretmek için gökyüzünde bir uçuş yolu şeklinde artırılmış gerçeklik kullanılabilir. Ar ile hazırlanan uçuş simülatörü öğrencilere sabit bir programdan daha etkili bir eğitim müdahalesi olduğu kanıtlanmıştır.

ASKERİ

AR, riskli alanların görselleştirilmesiyle arazilerdeki yığınlar ve mesafelerdeki mühimmat kombinasyonunun seçimi ile arazideki mühimmat depolarının 3D topolojilerini sanal olarak tasarlamak için çok etkili olabilir. AR uygulamalarının kapsamı, gömülü mühimmat izleme sensörlerinden gelen verilerin görüntülenmesini de içerir.

NAVİGASYON

AR, navigasyon cihazlarının etkinliğini artırabilir. Bir otomobilin ön camında hedef yönler, hava durumu, arazi, yol koşulları ve trafik bilgilerinin yanı sıra yollarındaki potansiyel tehlikelere karşı uyarıları gösteren bilgiler görüntülenebilir. Denizcilik gemilerinde AR, köprü gözetmenlerinin, köprü boyunca hareket ederken veya diğer görevleri yerine getirirken bir geminin istikameti ve hızı gibi önemli bilgileri sürekli olarak izlemelerine izin verebilir.

İŞYERİ

Artırılmış gerçeklik, öğrenme ve bilgi akışını daha güçlü kılar. Etkileşimli ortak çalışma verimliliği arttırmaktadır. AR, fiziki ve sanal katılımcılarla konferanslar aracılığıyla dağıtılmış ekip üyeleri arasında işbirliğini kolaylaştırmak için kullanılabilir. AR, dokunmatik ekran tabloları, etkileşimli dijital beyaz tahtalar, paylaşılan tasarım alanları ve dağıtılmış kontrol odaları aracılığıyla ortak görselleştirmeyi kullanan beyin fırtınası ve tartışma toplantılarını içeriyor.

CANLI YAYIN VE ETKİNLİKLER

Hava görselleştirmeleri, artırılmış gerçekliğin televizyonda ilk uygulamasıydı. Hava durumunda artık çoklu kameralardan ve diğer görüntüleme cihazlarından gerçek zamanlı olarak çekilen görüntülerin tam hareketli videosunu görüntülemek yaygınlaştı. 3D grafik sembolleri ile birleştiğinde ve ortak bir sanal jeo-uzamsal modele eşleştirilen bu animasyonlu görselleştirmeler AR’nin TV’ye ilk gerçek uygulamasını oluşturur.

TURİZM VE GEZİ

Gezginler bir konum özellikleri ve önceki ziyaretçiler tarafından sağlanan yorum veya içeriklerle ilgili gerçek zamanlı bilgi ekranlarına erişmek için AR’yi kullanabilir. Gelişmiş AR uygulamaları, manzaraya dönüştürülen tarihi olayların, yerlerin ve nesnelerin simülasyonlarını içerir.

MESAJLAŞMA UYGULAMALARI

Arttırılmış gerçekliğin insanlar üzerinde en çok bilinmesi belkide Snapchat ile olmuştur. Snapchat ile insanlar çeşitli fitreler kullanarak birbirlerine mesaj gönderip eğlenebilmektedir. Yakın zamanda Apple’da mesaj uygulamalarında AR’e yer vermiştir.


Arttırılmış Gerçeklik – AR Projeniz için iletişime geçin!