3D yazıcılar endüstriyel tasarım alanında yeni ürün tasarımı aşamasında ele alınabilecek tasarımlar sağladığı için artarak kullanılmaktadır. Tasarımların bir ön prototipi bu teknoloji sayesinde hızlı bir şekilde üretilebilmektedir.

En sık kullanım alanı plastik ürün üretimidir. Tasarlanan modeller plastik hammadde kullanarak çeşitli boyut ve özelliklerde üretilebilmekte ve elle tutulur modeller ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde tıp alanında yine yapay organ yada yapay doku üretimi yapılabilmektedir.

3D yazıcı ile eklem kemik yada diş gibi tıbbi ürünler üretilmiştir.

3D yazıcıların ev üretiminde ilk denemeleri günümüzde yapılmaktadır. İnşaat sektöründe kullanılması birçok kolaylık ve zaman tasarrufu sağlama potansiyeline sahiptir.

3D yazıcıların bir diğer kullanım alanı ise yiyecek sektörüdür. Yiyecek üretmek için kullanılan özel kafalar ve nozul uçlar sayesinde istediğimiz şekil ve karışıma sahip kurabiye çikolata pizza ve makarna gibi birçok yiyecek üretmek artık mümkün olabilmektedir.

 

3D yazıcı bu sayede insan hayatının pek çok önemli alanına girmiş bulunmaktadır. Savunma sanayinde günümüzde prototip dışında son ürün üretimi içinde metal baskı alabilen 3D yazıcılar kullanılmaktadır. Yeni nesil savaş uçaklarının bazı parçaları 3D yazıcı aracılığı ile üretilip uçak üzerinde kullanılacaktır.