3D Yazdırma

3D Yazdırma

3D yazdırma veya katmanlı üretim, dijital dosyadan gelen üç boyutlu katı nesnelerin üretimi için yapılan bir işlemdir.

Bir nesnenin oluşturulması için katmanlı üretim tekniği ile nesneyi oluşturmaya başlar. Katmanların her biri peşi sıra üst üste dizilerek nesne oluşmaya başlar. Bu katmanların her biri nesnenin yatay kesitinde ince dilimler olarak görülmektedir.

 

 

3D yazdırma işlemi talaşlı üretim tekniğinin tersi olarak düşünülebilir.

3D yazdırma işlemi geleneksel üretim yöntemlerine göre daha az malzeme kullanarak kompleks (işlevsel) şekiller üretmek için olanak sağlar.

3D yazdırma süreçleri nedir?

3D yazdırma süreci 3D model oluşturulmasıyla başlar. Bu bir dijital tasarımdır. Örneğin bir CAD (Bilgisayar destekli tasarım) dosyasıdır. Bir 3D modeli veya 3D modelleme yazılımı yardımı ile 3D model oluşturulur. Bu modelleme işlemini bir 3D tarayıcı ile de yapabilirisiniz. 3D tarayıcılarla nesnenin dijital bir kopyasını oluşturabilirsiniz.

3D Modelleme Yazılımları

3D modelleme yazılımı pek çok biçimde gelir. Lisans başına yılda binlerce maliyeti olan sanayi sınıfı yazılımlar olduğu gibi Blender gibi ücretsiz açık kaynaklı yazılımlar da bulunabilir.

3D modelleme yazılımı genellikle kullanıcının endüstride kullanılacağı alana göre yapılır. Her modelleme yazılımıyla her sektöre göre çizim yapmanız çok olası olmayabilir. Bu sebeple piyasada mimar, makine,tekstil, endüstri, savunma, havacılık veya medikal gibi birçok sektöre özel 3D modelleme yazılımları bulunmaktadır.

Profesyonel 3D modelleme yazılımları ücretlidir ve başlangıç için satın almanız çok önerilmez. Öncelikle sizin işinize en uygun olacağını düşündüğünüze 3D modelleme yazılımını bulmanız gerekmektedir. 3D yazdırma için ücretsiz programlarla bu sürece başlayabilirsiniz. Tinkercad ücretsiz olarak sunulur ve WebGL destekleyen Google Chrome gibi tarayıcılarda çalışır.

Bu arada 3D yazıcılara uygun modelleme yapılması çok önemlidir. Minimum kalınlıklar, kapalı objeler, kaynaşmayan noktalar veya ters yüzeyler gibi hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tasarımsal detayları ayrıca başka yazımızda detaylandıracağız.

Bir 3D modeliniz oluştuğunda bunu 3D yazdırılabilir hale getirmek üzere hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanması için dilimleme (slicing) yapılması gerekir.

Dilimleme: 3D Modelden Yazdırmaya

3D yazdırılmaya hazır olması için 3D yazıcının anladığı bir formata çevirilmesi gerekmektedir. Bu dönüştürme işlemine dilimleme (slicing) denir. Siz modeli hazırladıktan sonra bizim gibi 3D yazdırma hizmeti veren firmalar bu işlemini yapmaktadır.

Eğer bir 3D yazıcınız varsa ya satın aldığınız 3D yazıcı ile birlikte verilir, ya ücretli olarak satın alırsınız yada açık kaynaklı dilimle programları kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Dilimleme yapılırken katman çözünürlüğü, kullanılacak malzeme ve tabla ısısı gibi ayarlar seçilip üretim başlatılır. 3D yazdırma işlemi 5 dk sürebileceği gibi 5 günde sürebilir. Bu tamamen boyutlara ve çeşitli dilimle esnasında ki ayarlara göre değişkenlik gösterir.

3D yazdırma işlemi bittikten sonra 3D modelleme yazılımı sayesinde tasarladığınız 3D modelinizi gerçek dokunabilir şekilde elinize alabilirsiniz.

3D Yazdırma hizmetini nereden alabilirim?

3D yazdırma hizmetini firmamızda alabilirsiniz. 3D yazdırma sayfamızda ki formu doldurarak 3D yazdırma hizmetimizden yararlanabilirsiniz.