3D Çıktı

3D Çıktı nedir?

3D çıktı, 3D tasarımı yapılmış olan bir çizimin 3D yazıcılar kullanılarak üretilmesidir.

Aşağıda FDM teknolojisi ile Turuncu renkte PLA filament kullanan 3D çıktı üretimini inceleyebilirsiniz. 3D çıktı katmanlı bir üretim teknolojisidir.

 

3D çıktı hizmeti almak için ne yapmalıyım?

3D çıktı hizmeti alabilmeniz için öncelikle 3D Tasarım programlarıyla çizilmiş 3D modele ihtiyacınız vardır. 3D tasarımları Solidworks, Catia, Rhino, 3Ds max ve benzeri 3D tasarım programlarıyla yapabilirsiniz.  Burada yaptığınız 3D çizimler direk 3D yazıcılarda üretim için uygun olmayabilir. Yaptığınız çizimi meshmixer gibi yardımcı programlarda kontrolünü sağlayıp gerekirse repair yapmanız gerekir. Eğer bir sorun yoksa 3D çıktı hizmeti veren bir firmaya modelinizi gönderebilirsiniz. Firma sizin için fiyat ve termin süresini hesaplayıp dönüş yapacaktır. 3D çıktı isteğinizi onayladıktan sonra firma sizin için 3D yazıcılarla 3D çıktınızı üretir.

3D çıktı hizmeti almak istiyorum ama 3D tasarım yapamıyorum ne yapmalıyım?

3D çıktı hizmeti almak istiyorsanız ve 3D çizim yapmayı bilmiyorsanız yapmanız gereken 3D tasarım yapabilen çevrenizde birini bulmak veya 3D tasarım yapan bir firmaya ulaşmak.

Genelde 3D çıktı hizmeti veren firmalarda 3D tasarım hizmetide verilebilmektedir.

Hayal ettiğiniz ürünle alakalı teknik çizim yapabiliyorsanız kesit görüntülerini içeren teknik çizimleri çizip göndermeniz süreci kolaylaştıracaktır. Eğer teknik çizimleri mevcut değilse firma sizden fotoğraf veya hayalinizdekini anlatan bir çizim isteyecektir. Bu tür veriler 3D tasarım yapan firmalar için çok önemlidir. Sonucunda hayal ettiğiniz ürünle gerçek ürün arasında farklılıklar olabilir. Bu sebeple 3D tasarım için ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar verimli sonuç alırsınız.

3D çıktı hizmetinde hangi 3D yazıcı teknolojilerinden yararlanabiliriz?

3D çıktı hizmeti için genelde FDM(Fused Deposition Modeling) teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknoloji hem erişilebilir hemde fiyatları makul seviyededir.

Diğer 3D yazıcı teknolojileri SLA (Stereolithography), SLS (Selective Laser Sintering), DMP (Direct Metal Printing) , Colorjet, Polyjet ve DLP (Direct Light Printing) olarak ayrılabilirler.

Eğer kuyumculuk gibi çok hassas detaylarda ürün istiyorsanız SLA veya DLP tercih edilebilirken, renkli modeller için Colorjet, dayanıklı ve karmaşık model üretimleri için SLS teknolojileri tercih edilebilir.

3D çıktı hizmeti alacağınız firma modelinizin şekline ve isteklerinize göre size bu teknolojilerden birini önerebilir. Belirtmeliyiz ki, bu teknolojiler her firmada olmayabilir. Bu sebeple 3D çıktı hizmeti alacağınız firmanın makine parkurunu incelemenizde fayda vardır.

3D çıktı hizmeti veya 3D tasarım hizmetimizden yararlanmak için 3D baskı bölümümüzü inceleyebilir veya bize iletişim bölümümüzden ulaşabilirsiniz.