3d baskı protez

3D BASKILI PROTEZLER: EN İYİ PROJELER


Katmanlı Üretim, medikal sektöründe inanılmaz bir fark yaratıyor. 3D baskılı kalplerden diz replasmanlarına ve 3D tarayıcılara kadar 3D teknolojiler milyonlarca hayatı değiştirebilir ve hatta kurtarabilir. Bu alanda 3D baskı kullanmanın bir başka ilginç yanı ise protezdir. 3D baskılı protez kollarını duymuş olabilirsiniz, ama hepsi bu kadar değil. Protez tasarımı söz konusu olduğunda Katmanlı Üretimden başka nasıl faydalanabiliriz?

3D BASKILI EL PROTEZİ

Bu size süpriz gelmeyebilir, ancak bahsetmeye değer bir konudur. Amputee Coalition tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ortalama olarak her 30 saniyede bir yapılan bir amputasyon olduğu saptanmıştır ve böyle bir işlemden sonra yaşamın zor olduğu ifade edilmiştir. Ancak, başkalarına yardım etmek için en son teknolojik yenilikleri kullanan insanların da varlığı unutulmamalıdır.
E-nable, amputelere yardım eden küresel ve tutkulu gönüllülüğe dayanan bir ağdır. 3D baskı sayesinde, amputelerde kısa sürede yeni bir E-nable cihaz kullanılabilir. Kullanılan protez el tamamen kişiselleştirilmiştir ve normal maliyetlerinin sadece bir kısmını tutacağı belirlenmiştir.
Tüm bu yönleri bir üründe bir araya getirmek Katmanlı Üretimden önce mümkün değildi. Protezler ya ucuzdur, ancak işlevsel değildir ve kişiselleştirilemez ya da kişiselleştirilir ve çok pahalıdır.  Dahası, üretilmeleri her zaman çok zaman alır. 3D baskı, tıp ve mühendislik dünyasını büyük ölçüde değiştirmeye devam ediyor.

3D BASKILI BACAK PROTEZİ

 

3d baskı protez

 

Kesinlikle çarpıcı ve hatta imkansız görünen William Root’un protez bacağı, Exo, mantığın sınırlarını zorluyor. Protez estetiğinin yeni bir seviyeye ulaştığı görülüyor. Protez bacağı sadece güzel değil aynı zamanda tamamen işlevsel.
Her şeyden önce, Exo’nun tasarımcısı bir protez üretiminin çok zaman almakta olan işlemini geliştirdi. Normalde amputee uzuvundan bir kalıba sahip olmak zorundaydı, fakat geliştirdiği teknik ile birlikte protez dökümünü kısa sürede yapabildi. Vakumlu form, uygunluk kontrolü, montaj ve ardından ayarlamalar yapılarak protez, kişiye uygun hale getirildi. Tabii ki, bu sıkıcı işlem kişiye tam uygun olana kadar tekrar edildi.
3D yazdırmaya gelince, uzuvları tarar, 3D modelini ayarlar ve sonra tasarımı yazdırırsınız. Görüldüğü üzere, bu işlem basit ve hızlıdır. Protez,  kullanıcı için tamamen kişiselleştirilebilir, rahat ve karakterini ifade edebilir.

 Millie: Avustralya’da 3D baskılı protez bacaklı ilk köpek

Katmanlı Üretim sayesinde yaşamı değişenler sadece insanlar değil. Penguen ve protezi olan bir ördek dünya çapında örnek olarak gösterilebilir. Şimdi ise Avustralyadan gelen tazı Millie’nin zamanı geldi.
Millie, kötü bir pençe yüzünden kovulan bir kurtarma köpeğidir. Ne yazık ki, profesyonel protezler 10.000 dolara mal oluyordu ve kişiselleştirilemiyorlardı. Sahipler, 3D modelleme ve CAD yazılımlarında lider olan Autodesk’e yöneldi. Fusion 360 ile yeni, ideal bir protez tasarladılar ve ardından 3D yazdırdılar.
Hepsinden önemlisi,  3D baskılı protez, Millie ve uzuvlarına tam olarak uyuyordu. Rahatsız hissetmesine neden olmuyor ve oynamasına, dahası mutlu bir yavru olmasına izin veriyordu. Aynı zamanda bu üretim süreci oldukça hızlı ve ucuzdu.

PEKİ YA 3D BASKILI PROTEZLERİN GELECEĞİ NEDİR? 

Kesinlikle parlak! Bu makalede tanımladığımız gibi, sunulan örnekler Katmanlı Üretim’in tıp endüstrisi için ne kadar yararlı olduğunu göstermektedir. 3D baskı protezleri binlerce dolar daha ucuzdur. Aynı zamanda,  çok daha rahattırlar, tam olarak uzuvlara uyarlanabilirler. Kullanıcıya acı vermezler ve çok kişiselleştirilebilirler. Bu kişiselleştirme seviyesine daha önce hiç ulaşılamamıştır.