3d baskı motosiklet

3D BASKILI MOTOSİKLET: FONKSİYONEL Mİ?

Katmanlı Üretim’in otomotiv endüstrisi içim harika olduğunu zaten biliyoruz. Maliyetleri azaltmak veya ısmarlama 3D baskı parçaları oluşturmak için üretim sürecinizde size yardımcı olacaktır. Fakat şimdi, şirketlerin büyük boyutlu 3D baskıdaki ilerlemesiyle, birkaç 3D basılı otomobil parçasından daha fazlasını elde etmek mümkün. Artık tamamen 3D basılı araçlar üretilebiliyor.
NowLAB’ın yaptığı bir tasarımla BigRep, Formnext’in son baskısında tanıtılan, dünyanın ilk 3D baskılı motosikletini geliştirdi.

3D BASKILI MOTOSİKLETLER: BU NASIL MÜMKÜN OLABİLİR?

BigRep’in yeni projesi

BigRep’in yeni projesi bu motosiklet, Marco Mattia Cristofori ve BigRep’in NowLAB’ından Maximilian Sedlat tarafından tasarlandı. BigRep’in bu inovasyon laboratuvarı yeni 3D baskı materyallerini ve tekniklerini satmadan test edilmesini sağladı. Örneğin, 3D baskı betonu veya 3D baskı geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir ürünler ile deneme yapılabiliyor. Bu laboratuvar gerçekten elektrikli motosiklet projesi gibi yeni ve yenilikçi kavramları keşfetmek için yapılmıştır.
Alman şirketi BigRep ilk 3D basılmış motosikleti tanıttı ve tamamen işlevsel! Bu elektrikli motosiklet Nera olarak adlandırıldı ve arka jant içine gömülü bir elektrikli motora sahipti.
Katmanlı Üretim kesinlikle şaşırtıcı projeler geliştirmeye devam ediyor. Örneğin, bu 3D baskılı motosiklet oldukça etkileyici bir tasarıma sahiptir ve 3D baskı gerçekten de bu fütüristik aracın harika bir prototipini yarattı.
En etkileyici olan şey, size bu motosikletin 3D baskı olduğunu söylediğimizde, tüm parçaların aslında 3D baskı yapıldığı anlamına geliyor olmasıydı. Elektronik parçalar, bu motosikletin 3D baskısı olmayan parçalarıdır. Aksi halde, ön tekerlek ve aksı çerçeveye bağlayan koltuk, çerçeve, lastikler, jantlar ve çatal dahil olmak üzere her şey 3D olarak basılmıştır.

BU 3D BASKILI ELEKTRİKLİ MOTOSİKLET NASIL ÜRETİLDİ?

Proje, Fused Filament Fabrication(FFF) işlemi kullanılarak üretilmiştir. Bu işlem; hareketli, ısıtılmış bir yazıcı ekstruder kafası boyunca sürekli bir termoplastik malzeme, filamanı besler. Tüm parçaları elde etmek için BigRep’in büyük boyutlu 3D yazıcısını kullandılar.
Katmanlı Üretim, bunun gibi büyük projeler için mükemmel olan birçok özgürlüğe sahip tasarımlar oluşturmamıza olanak tanır. Aslında, bu tasarım özgürlüğü küçük projeler için şaşırtıcı, ancak daha büyük projelere uygulanmaya yatkındır. Büyük boyutlu 3D baskı, 3D baskı endüstrisinde gerçekten umut vericidir.
3d yazıcı motosiklet

NEDEN 3D BASKI BİR ÇÖZÜMDÜR?

3D baskılı motosiklet harika bir fikir ama neden 3D baskı bu proje için en iyi üretim tekniğini oluşturuyordu? Katmanlı Üretim düşük partiler için şaşırtıcıdır. Dahası, sağlama süresinin ve maliyetlerinin azaltılmasını sağlar. Bu üretim teknolojisi aslında prototipleme projeleri için büyük avantajlara sahiptir. Kesinlikle zamandan, paradan tasarruf etmenize ve daha fazla özgürlük elde etmenize yardımcı olacaktır.
Bu elektrikli araç gerçekten geleceğin motosikleti olabilir. Havasız lastikler gibi özelliklerle geleneksel lastik sorunlarından kaçınmak aynı zamanda umut verici bir yeniliktir.
Mühendisler, sadece geleneksel bir motosiklet tasarımını yeniden yaratmak istemedikleri için bu projede büyük bir makine mühendisliği çalışması da vardı. Nitekim, araç sekiz pivot mafsallı, çatalsız direksiyona da sahiptir; hafif bir eşkenar dörtgen jant ve 3D baskılı reflektörlerle şaşırtıcı gömülü LED ışıklara da sahiptir.
Bu motosiklet,  tekerlekler gibi taşıyıcı elemanlar için mükemmel,  güçlü bir altıgen yapıya sahiptir. Bu 3D baskı projesi ile mühendislik yaratıcılığı, sınırlarını zorladı.
3d yazıcı motosiklet 2

3D Baskı Ve Otomotiv Endüstrisi Hakkında Hatırlatma:

3D baskı otomotiv alanında bazı büyük avantajlara sahip. Gerçekten de, 3D baskı, otomobil üreticilerinin üretim sürecine mükemmel bir şekilde dahil edilebilir. Örneğin, birçok 3D basılı araba parçasının oluşturulmasına veya elektrikli motosiklette gördüğümüz gibi yeni tasarımların ve yeniliklerin geliştirilmesine olanak tanır.
Ayrıca ağırlık azaltma, malzeme kaybını önleme, ısmarlama parçalar oluşturma ve yedek parçaları daha kolay oluşturma için mükemmel bir çözümdür. Yalnızca mevcut yazılımları taramanız veya 3D yazılımınızı kullanarak tasarlamanız gerekir.
Nitekim, otomobil endüstrisi için 3D modelleme yazılımı kullanmanın yararlarından da bahsedebiliriz. Bu programlar, gerçekten üretilmeden önce projenin daha iyi görselleştirmesi için faydalıdır.
Hem 3D yazılımı hem de 3D yazdırmayı kullanmak şirketinizin zamandan ve paradan tasarruf etmesine ve daha büyük projeler elde etmesine yardımcı olabilir.  Doğru yazılımı kullanarak 3D yazdırılabilir modelleri oldukça kolay bir şekilde elde edeceksiniz ve bu, üretim sürecinizi iyileştirecektir.