Dünyadaki ülkeler koronavirüsün yayılmasıyla (COVID-19) boğuştukça, bilgilendirmeye değer 3D baskı ile ilgili birkaç gelişmeler oldu. Geçtiğimiz ay Polytechnic Üniversitesi enfekte kişilerle etkileşime girmek zorunda olan sağlık çalışanlarını korumak için yüzlerce yüz kalkanı yazdırmaya başladı. Hızlı tasarım ve prototip zaman çizelgesi, maske sıkıntısında önemli bir artış sağladı.

3D Yazıcı Üretimi Vana

İtalya, pandemi konusunda Çin’in hemen arkasındaki en zorlu ikinci ülke. İtalya’da hastanelere aşırı yüklendi ve Brescia’daki bir hastanede, koronavirüs gibi solunum hastalıkları için kritik bir tıbbi cihaz olan Venturi Oksijen maskeleri için valfler bitti. Daha fazla talep için üreticiye ulaştılar. Ancak üretici, tedarik zinciri sorunları nedeniyle vana tedariği sorunu yaşadılar. Hastane hemen yerel bir gazete aracılığıyla yardım çağrısı yaptı ve valfleri 3D yazıcıda bastırabilecek birini aradılar. Çağrı Cristian Fracassi ve Alessandro Ramaioli tarafından cevaplandı; Isinnova isimli teknoloji girişim merkezinde 3D yazıcıları ile valf üretimi için kolları sıvadılar.

Valfı hızlı bir şekilde yeniden üretebilmek için blueprints yani teknik çizim için üretici ile temasa geçtiler, ancak valf üreticisi bunları sağlamayı reddetti. Fracassi ve Ramaioli bozulmamış ve sadece birkaç saat içinde test etmek için üç farklı versiyon oluşturarak valfi tersine mühendislik tekniği ile çizdiler. Valfleri hastanede test ettikten sonra en iyi tasarımı kara verildi ve ardından 100 adet valf basıp hastaneye teslim ettiler. 3D yazıcıda üretilen valfler hastane hastalar için başarılı bir şekilde kullanıldı.

Isinnova şirketinin Ceo’su Cristian şöyle söyledi:

“Yaşam tehlikesi olan insanlar vardı ve biz de harekete geçtik. Şimdi sakin bir kafa ile düşünelim. Bazıları bize kahraman dedi fakat biz sadece görevimizi yaptık. Çünkü insanlar ölüyordu. Eğer reddetseydik bu korkak bir davranış değil öldürücü bir düşünce olurdu. Ama şimdi de niyetlerimizin ötesinde ve kontrolümüzün dışında konuşulan sözleri susturmaya çalışalım: bu durumdan kâr niyetimiz yoktu. Tasarımları ve ürünü harekete geçirmek zorundaydık. Herhangi bir şekilde yayılmasını sağlamıyoruz. “

Üreticinin patent ihlali için dava açmakla tehdit ettiğine dair raporlar var, ancak Fracassi bunun yanlış olduğunu söylüyor. “Bana dosyaları veremeyeceğini söyleyen bir operatörle konuştum, ancak bundan sonra şirketten hiçbir şey almadık. Böylece herhangi bir tehdit almadığımızı garanti edebilirim. Dosyayı bize veremediklerini söylediler çünkü şirket malı, ama hepsi bu. ”

İlk basılı valfler FDM 3D yazıcılarda üretildi. Ancak hikaye yayıldıktan sonra Lonati SpA adlı başka bir yerel şirket , daha yüksek kaliteli versiyonlar yapmak için SLS makinelerini kullandı. Basılı valflerin hepsi sterilizasyon için derecelendirilmediğinden tek kullanımlıktır. Yine de acil bir durum için gayet iyi çalışıyorlar.

covid-19 3d baskılı valfler seçici lazer sinterleme

Lonati SpA tarafından üretilen SLS 3D baskılı valfler

Türkiye’de 3D Baskı ile Covid-19 Mücadelisi

Dünya’da örneği olduğu gibi Türkiye’de de 3 boyutlu yazıcı ile üretimlere başlandı. Türkiye’de henüz valf ihtiyacı olmasada siper kalkanı üretimi için harekete geçildi. Siper kalkanının üretimi için Instagram’da oluşturulan 3boyutludestek isimli sayfa hızla Türkiye geneli yayıldı. Evinde, ofisinde veya atölyesinde 3d yazıcı sahipleri birleşti. Siper kalkanının bir parçası petg veya benzeri bir materyallerle üretilmeye başlandıktan sonra asetat veya benzeri şeffaf materyalle birleştirildi. Şuan yüzlerce üretildi ve Türkiye geneli sağlık çalışanlarına yetiştirilmeye devam ediyor. Bizde tüm alt yapımızla projeye destek veriyoruz ve makinelerimizi tam kapasite çalıştırmaya çalışıyoruz.

3D Yazıcı Siper- Fibilo
3D Yazıcı ile ürettiğimiz Siper Maske Parçaları
3D Yazıcı Siper Maske

Aşağıda başka projeleri ve bu projelerde kullanılan tasarım dosyalarını görebilirsiniz.

Dosyalar

El ile dokunmadan kapı açma çalışması – Bu çalışma, açık kalması gereken işletmeler ve ofislerde enfeksiyonun yayılmasını azaltmada bir yol kat edebilir. Kapı kollarına montaj yapılması için tasarlandı ve insanların kapıyı kollarıyla açmasına yardımcı oluyor.

‘Savegrabber’ Kapı Açıcı – Önceki kapı açıcı kapı koluna takılırken , bu taşınabilir ve çoğu kol kapı kolunda kullanılabilir.

Yeniden Kullanılabilir Filtre Maskesi – Bu basit maske, kullanıcıların filtre malzemesini düzenli olarak değiştirmelerini sağlar ve HEPA filtreleri, kahve filtreleri ve kağıt havlularla çalışır.

Uygun donanım ve malzemeye sahip olanlar için, Isinnova ekibi tarafından tasarlanan daha karmaşık dosyalar şunlardır:

Venturi valfi – Solunum cihazı için valf.

Decathlon Maskesi için Solunum Adaptörü – Bu dosyalarla bir eğlence maskesi bir solunuma dönüştürülebilir.

Sağlıcakla güvende kalın.