3d baskı biyonik pankreas

3D BASKI İLE TIP DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ BİR KEŞİF: BİYONİK PANKREAS

Gün geçtikçe,  Katmanlı Üretim sayesinde insan hayatını iyileştirmek veya kurtarmak için yeni bir çözüm ortaya çıkmaktadır. 3D teknolojileri tıp dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Artık hastalıkları daha erken bir aşamada tedavi etmek için 3D taramayı kullanma olanağımız var.3D baskı ile cilt üzerinde ilaçları ve hatta 3D baskı organlarını test edebiliyoruz. Ancak bu son değil,  Katmanlı Üretim hakkında keşfedilecek çok şey var! Bir sonraki proje nedir?
Biyonik pankreas, tıp dünyasında devrim niteliğinde bir atılımdır. Polonya’daki Araştırma ve Bilim Geliştirme Vakfı’ndan bilim adamları, ilk biyonik pankreas 3D ‘yi bastı. Bu, özellikle diyabet tedavisi için için ilginç bir gelişmedir. Dr. Wszola, sağlıklı bir pankreasın, sindirime yardımcı olmak için meyve suyu yaptığını, glukagon ve insülin ürettiğini açıkladı. Şeker hastalığı olan insanlar bu hormonları üretemez ve şekeri uygun şekilde sindiremeyeceklerini de ekledi.
Ne yazık ki bu konuda çözümler sınırlıdır. Diyabet hastası bir kişinin her zaman vücuduna bağlı bir insülin pompası olması veya kendilerine düzenli çekim yapması ve kan şekerini her 2 saatte bir ölçmesi gerekir. Pankreas nakli ve insülin tedavisi mümkündür, ancak ameliyat sonrası komplikasyonlar gibi birçok risk taşırlar ve organ kıtlığı sorunu ile mücadele etmek zorunda kalabilirler.
Tüm bu sorulara ve sorunlara 3D baskı cevap niteliğinde olabilir. Yapay bir pankreas,  pankreas dokusundan veya insülin üreten hücrelerden bir organ biçiminde yapı iskelelerine 3D biyoprint edildi. Bu projenin önde gelen bilim adamı Dr. Wszola, ” Projenin amacı, işlevsel bir pankreas yaratmaktı. Bu üretilen pankreasın en önde özelliği ise büyük problemler yaratmadan kolayca nakil olabilmesidir.”

biyonik pankreas

NEDEN 3D BASKI İLE BİYONİK PANKREAS ÜRETİLDİ?

Bu biyonik pankreasın fenomeni; kan damarlarına sahip olması ve hastanın kendi hücreleri ile üretilmesidir. Bu yolla vücudun 3D ile basılmış biyonik pankreası reddetme riski sınırlandırılmıştır. Biyonik pankreas henüz organın yerini tamamen alamasa da, insülin üretimini eski haline getirebilir.
Araştırma sayesinde,  bilim adamları 3D basılmış hücreleri destekleyen hayvanlardan ve biyo-mürekkeplerden pankreas odacıklarının bir karışımını buldular. Bir şırınga ve 3D baskı yardımı ile bu karışımdan referansla yeni kan damarlarını oluşturdular. Dr. Wszola bu şaşırtıcı gelişme hakkında şöyle yorumda bulundu :” Henüz hiç kimse tam vaskülarizasyonu sağlam bir organ üretemedi.”
3D baskı sayesinde artık organlar için bekleme listesinin ortadan kaldırılacağı ön görülüyor. Hastanın 3D taraması, hızlıca ve sadece hastanın organı için kişiselleştirilip sonucunda bir 3D model oluşturulacaktır. Bu, daha sonra kendi dokusunu sınırlayan ret riskleri ile 3D basılabilecek hale gelebilir.
Katmanlı Üretim kesinlikle yeni çözümler sunar. Biyonik bir pankreas ve diğer organlar kısa sürede üretilebilir, 3D baskılar hastanelere yerleştirilebilir veya yaralananları tedavi etmek için hareketli olabilir. Doktorlar 3D boyutlu baskının onlara getirebileceği sınırsız olanakları keşfediyor.

3d baskı biyonik pankreas

3D BİYONİK PANKREASIN GELECEĞİ NEDİR?

Yakın zamanda,  muhteşem keşif olan biyonik pankreasın canlı bir organizmada nasıl performans gösterdiğini incelemek için fareler üzerinde test edilecek ve aynı zamanda domuzlarda da test edilecektir. Bu, kesinlikle dünya çapında 415 milyon insanı etkileyen bir hastalık olan diyabet tedavisi yönünde büyük bir adımdır. Katmanlı Üretim, günlük mücadelelere çözüm getirebilir ve 3D baskı ile daha yeni organlar üretebilecek olgunluğa ulaşabilir. Tüm bunların sonucunda da ameliyatlar neredeyse risksiz hal alabilir.
3D baskı sadece tıp dünyasında kullanılmaz. Paralimpik sporcular için 3D baskılı protez veya spor malzemelerini duydunuz mu? Çok özel ürünlerle üretimleri geliştiriliyor. Sizce de bu adımların atılmasının zamanı gelmedi mi?